You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - سرانجام انفجار اشعه گاما
جمعه 1392/06/8  00:00
نوع مطلب: (اختر فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

سرانجام انفجار اشعه گاما ؛ تلسکوپ فضایی هابل متعلق به سازمان فضایی ناسا ، اخیرا معتبرترین مدرک را در ارتباط با انفجار های کوتاه مدت پرتو گاما ارائه کرده است که بیان می کند این انفجار ها محصول ادغام دو جرم کوچک ستاره ای بسیار متراکم هستند.

این مدرک در جریان شناسایی نوعی جدید از انفجار ستاره ای مو سوم به Kilonova  ، که از انرژی آزاد شده هنگام برخورد دو جرم متراکم به یک دیگر حاصل میشود ، بدست آمده است . تلسکوپ فضایی هابل ماه گذشته محو شدن یک سنگ آتشین را پس از یک انفجار کوتاه پرتو گاما Gamma Ray Burst (GRB)  در کهکشانی با فاصله زمانی 4 میلیارد سال نوری از زمین مشاهده کرد. پیش بینی شده بود که یک Kilonova این GRB کوتاه مدت را همراهی کند ، اما تا کنون چنین فرآیندی دیده نشده است .

پروفسور نیل تانویر از دانشگاه لستر بریتانیا می گوید: " سر انجام این مشاهدات راز منشاء انفجار های کوتاه پرتو گاما را بر ملا کرد" . پروفسور تانویر رهبری یک گروه از محققان را که با استفاده از تلسکوپ هابل به مطالعه بر روی انفجار های کوتاه مدت پرتو گاما می پردازند ، بر عهده دارد. پروفسوز تانویر می افزاید : " ستاره شناسان زیادی ، همانند گروه ما ، اسناد زیادی را فراهم کرده اند که بیان می کند انفجار های بلند مدت اشعه گاما ( که بیش از 2 ثانیه پایدار هستند ) از نابودی ستاره های بسیار عظیم حاصل می شوند. در حالی که پیش از این ما تنها شواهدی ضعیفی را مبنی بر حاصل شدن این انفجار ها پس از ادغام اجرام متراکم در اختیار داشتیم. هم اکنون بنظر می رسد این دستاورد مدرک صریحی برای حمایت از این فرضیه مهیا کند "

یک Kilonova بطور دقیق 1000 بار درخشان تر از یک نواختر است که از فوران کوتوله سفید ناشی می شود. انفجار یک ستاره عظیم ، یک ابرنواختر ، می تواند می تواند به میزان 100 برابر درخشان تر از یک GRB باشد. انفجار های پرتو گاما جلوه هایی اسرار آمیز از تابشی شدید و پر انرژی است که از جهت هایی تصادفی در فصا پدیدار می گردند. انفجار های کوتاه مدت در حد چند ثانیه پایدار هستند ، اما بعضی مواقع بازتاب های کم نور در نور مرئی و فروسرخ نزدیک تولید می کنند که چندین ساعت یا روز به طول می انجامند. این بازتاب های برای مشخص کردن وضعیت GRB ها در ناحیه اطراف کهکشان های برای  ستاره شناسان مثمر ثمر است.

متخصصان فیزیک نجومی پیش بینی کرده اند که GRB های کوتاه مدت زمانی ایجاد می شوند که دو ستاره نوترونی بسیار متراکم در کنار هم در یک منظومه مارپیچی دوتایی قرار گیرند. این مهم زمانی اتفاق میافتد که منظومه ، تابش گرانشی ، ساخت امواج کوچک در بافت فضا-زمان ، منتشر کند. این انرژی بوسیله امواجی که سبب حرکت نزدیک نوسانی دو ستاره با یکدیگر می شود ، از بین میرود. در نهایت یک هزارم ثانیه قبل از انفجار ، این دو ستاره به درون مارپیچ مرگ که حاوی مواد رادیو اکتیو است فرو میروند. این مواد رادیو اکتیو گرم شده و گسترش می یابند ، و باعث انتظار تدریجی نور می شوند.

در مقاله علمی اخیر دکتر جنیفر بارنس و پروفسور دنیل کاسن از دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا و آزمایشگاه بین المللی لارنس برکلی ، محاسبات جدید ارائه شده چگونگی ظاهر کیلونوا ها بررسی شده است. آنها پلاسما داغ تولید کننده تابش و مانع نور مرئی را پیش بینی کردند که موجب جاری شدن انرژی در کیلونوا ها در زیر اشعه مادون قرمز نزدیک در طی چندین روز می شود.

در 3 ژوئن یک فرصت غیرمنتظره برای آزمایش این مدل پیش آمد زمانی که تلسکوپ فضایی سوئیفت انفجار بسیار درخشانی از اشعه گاما را رصد کرد که تحت عنوان GRB 130603B فهرست شد . اگرچه انفجار های ابتدایی اشعه های گاما تنها یک دهم ثانیه طول کشید ، اما بیش از 100 میلیون بار از کیلونوا مابعد خود درخشان تر بود .

از 12-13 ژوئن ، تلسکوپ هابل با در نظر گرفتن یک جرم کم نور قرمز ، مکان این انفجار ابتدایی را جستجو کرد . تحلیل های بعدی از این اطلاعات از یک تیم پژوهشی دیگر ، این یافته را تایید کرد . رصد های بعدی هابل در 3 جولای حاکی از از میان رفتن منبع انفجار ها داشت. ارائه مدارک مهم این موضوع را بیان می کند که تابش فروسرخ از جانب انفجاری بوده است که برخورد دو جرم را در برداشته است.

نتایج این تیم در ویژه نامه آنلاین ژورنال نچرال در سوم آگوست منتشر خواهد شد.


آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات