You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - کشف مورب بودن مدار ماه اروپا
سه شنبه 1392/07/2  01:00
نوع مطلب: (اختر فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

با تحلیل ترک*های منحصر*به*فرد در طول چهره یخی اروپا، دانشمندان ناسا دریافته*اند این قمر مشتری احتمالا زمانی در گذشته حول محوری کج چرخیده است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مورب*بودن می*تواند بر محاسبات موجود در خصوص تاریخ اروپا و پوسته منجمد آن، میزان گرمایی که توسط امواج اقیانوسی*اش تولید می*شود و حتی مدت زمانی که این اقیانوس مایع بوده است، تاثیرگذار باشد.
یکی از معماهای موجود در خصوص اروپا این است که چرا جهت* ترک*های مستقیم و طولانی طی زمان تغییر کرده*اند.
دانشمندان دریافته*اند مورب*بودن کوچک در محور چرخش این قمر (در گذشته) می*تواند توضیح*دهنده این معماها باشد.
شبکه ترک*های اروپا به عنوان ضبط فشارهایی عمل می*کند که توسط امواج عظیم در اقیانوس جهانی این قمر موجب شده*اند.
امواج مزبور به این دلیل رخ می*دهند که اروپا حول مشتری در یک مدار اندکی بیضی*شکل می*چرخد.
زمانی که اروپا به سیاره نزدیک*تر می*شود، این قمر مانند یک نوار پلاستیکی کش و ارتفاع اقیانوس در انتهای دیگر حدود 30 متر بالا می*آید.
این میزان به بزرگی سونامی سال 2004 در اقیانوس هند گزارش شده، اما بر پهنه شیئی رخ می*دهد که قطر آن حدود یک چهارم زمین است.

هنگامی که اروپا دورتر از مشتری حرکت می*کند، دوباره به شکل یک توپ بازمی*گردد.
لایه یخی این قمر مجبور است کش بیاید و منعطف شود تا با این تغییرات همراه شود، اما زمانی که فشارها بیش از اندازه بزرگ می*شوند، ترک بر می*دارد.
بخش سردرگم*کننده این موضوع اینجاست که چرا ترک*ها طی زمان در جهت*های مختلفی رخ می*دهند، حتی چنانچه یک طرف اروپا همواره رو به مشتری باشد.
یک توضیح غالب این است که پوسته بیرونی و منجمد اروپا ممکن است اندکی سریع*تر از قمری که حول مشتری می*چرخد، بچرخد.
چنانچه این چرخش رخ دهد یک بخش پوسته یخی همواره رو به مشتری نخواهد بود.
دانشمندان مرکز پرواز گودارد ناسا این ایده را با استفاده از تصاویری که طی ماموریت هشت*ساله سفینه*فضایی گالیله ناسا گرفته شدند، آزمایش کردند.
گالیله تغییرات بسیاری را در درک دانشمندان از اروپا ایجاد کرد و یکی از این پدیده*ها چرخش خارج از سنکرون بود.
محققان الگوهای ترک*ها در ناحیه کلیدی نزدیک استوای اروپا را با پیش*بینی*های مبتنی بر سه توضیح متفاوت مقایسه کردند.
نخستین پیش*بینی بر اساس چرخش پوسته یخی بود. دومین پیش*بینی بر این فرضیه استوار بود که اروپا حول یک محور کج می چرخید که به نوبه خود، جهت*دهی قطب را طی زمان دستخوش تغییر کرده است. این اثر precession نامیده می*شود. توضیح سوم این بود که ترک*ها در جهت*های تصادفی ایجاد شده*اند.
محققان زمانی که فرض کردند precession (که توسط مورب*بودن حدود یک درجه رخ داده بود) ایجاد شده، بهترین عملکرد را داشتند و این اثر را با تعدادی از ترک*های تصادفی ترکیب کردند. در این مطالعات چرخش خارج از سنکرون به طور باورنکردنی ناموفق بود.
با استخراج اطلاعات جدید از داده*های گالیله، این تحقیق درک دانشمندان را از زمین*شناسی بسیار نامعمول اروپا ارتقا داد.
وجود موربی، چرخش خارج از سنکرون را به طور کامل حذف نمی*کند، بلکه نشان می*دهد ترک*های اروپا بسیار بیش از آنچه پیش*تر تصور می*شد، جدید هستند.
مورب*بودن همچنین می*تواند بر تخمین*های موجود درخصوص عمر اقیانوس اروپا تاثیرگذار باشد.
به این دلیل که نیروهای جذر و مدی گرمایی تولید می*کنند که اقیانوس اروپا را مایع نگه می*دارد ، مورب*بودن در محور چرخش ممکن است نشان*دهنده گرمای بیشتری باشد که توسط نیروهای جز و مدی تولید می*شود. این موضوع موجب می*شود اقیانوس به مدت طولانی*تری مایع بماند.
چنین تحلیلی نشان می*دهد که مورب*بودن چه هنگام رخ داده است.
تاکنون اندازه*گیری*هایی در خصوص مورب*بودن محور اروپا انجام نشده*اند و این یکی از اهدافی است که دانشمندان در مامور*یت*های آتی اروپا به دنبال تحقق آن هستند.
جزئیات این مطالعه در مجله Icarus منتشر می*شود.


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 1392/07/1
  • برچسب ها:مدار ،اروپا ،
آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات