You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - اثری از گاز متان در مریخ نیست
شنبه 1392/07/13  01:00
نوع مطلب: (هوا فضا ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

مریخ نورد “کنجکاوی” که مشغول پیمایش مریخ است، تاکنون فقط آثار ناچیزی از گاز متان را در جو این سیاره کشف کرده است. در حالی که فقدان متان بطور کلی امکان وجود حیات در سیاره سرخ را از بین نمی*برد، اما تردیدهایی را در فرضیه*های دانشمندان به وجود خواهد آورد.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری نیو ساینتیست، داده های جدید مریخ نورد کنجکاوی دانشمندان علوم فضایی را متعجب کرد. این داده ها نشان می دهد در محیط سیاره مریخ گاز متان وجود ندارد. این در حالی است که داده های قبلی که توسط دانشمندان آمریکایی و بین المللی گزارش شده بود، از وجود متان در مریخ حکایت داشت. به گزارش ناسا وجود متان در سیاره مریخ سال ها مورد توجه دانشمندان بوده است. زیرا این گاز می تواند نشانه بالقوه زندگی بر سطح سیاره سرخ باشد. به همین دلیل دانشمندان آزمایش های زیادی را برای جست و جوی آثار متان در مریخ انجام دادند.


10 سال پیش مشاهدات تلسکوپهای زمینی و فضاپیمایی در مدار مریخ نشان*دهنده توده*هایی از گاز متان در بخشهای خاصی از این سیاره بودند اما خوانشهای کنجکاوی این بررسی*ها را بی*ارزش کرده است. در زمین 95 درصد از متان موجود در جو توسط موجودات میکروبی تولید شده است. محققان امیدوار بودند که این نشانه مولکولی در مریخ شاید از وجود حیات در آن خبر بدهد.

مایکل مایر یکی از محققان پروژه اکتشاف مریخ در این مورد گفت : این یافته جدید احتمال وجود میکروب های ناشی از تولید متان در سطح مریخ را کاهش می دهد ولی باید گفت بسیاری از انواع میکروب های زمینی دیگر در این سیاره وجود دارد. به گفته دانشمندان، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) نمونه های اتمسفر مریخ را برای وجود متان ۶ بار از اکتبر ۲۰۱۲ تا ماه ژوئن ۲۰۱۳ مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و براین اساس در هیچ یک از این آزمایش ها نشانی از این گاز یافت نشده است.

سفر انسان به سیاره مریخ همواره دستمایه گمانه *زنی *ها و مطالعات دانشمندان بوده *است. زیرا شرایط سطحی این سیاره و وجود آب در آن سبب شده تا بتوان آن را قابل زیست* ترین مکان پس از کره زمین در منظومه شمسی دانست.
جزییات این یافته جدید در نشریه (Science Express) منتشر شده است.


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 1392/07/11
  • برچسب ها:مریخ ،
آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات