You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - مطالب هفته دوم شهریور 1391
سه شنبه 1391/06/14  00:00

یک انفجار ستاره ای که در آن کل ستاره تحت تاثیر قرار می گیرد. بدنبال انفجارنورانیت ستاره حتی به اندازه 20 قدر می تواند درخشانتر شود.ابرنواخترها با توجه به بودن یا نبودن هیدروژن در طیفشان به دو دسته یعنی ابرنواختر نوع یک ونوع دو تقسیم می شوند.ابرنواخترهای نوع یک(Type I) نشانی از وجود هیدروژن در طیفشان ندارند در حالیکه ابرنواخترهای نوع دو(Type II) دارند.در حال حاضر می دانیم که دلیل اصلی انفجار بودن یانبودن هیدروژن نیست بنابراین دسته بندیهای جدیدی تعریف شده اند.دومدل برای توجیه انفجار وجود دارد.


دوشنبه 1391/06/13  00:00

کهکشانی که از همه به ما نزدیکتر است ، ابر بزرگ ماژلان است که فاصله ی آن کمتر از ۱۵۰،۰۰۰ سال نوری است و با چشم برهنه در صورت فلکی ماهی طلایی نزدیک به قطب جنوب سماوی دیده می شود . به لحاظ شکل یک بیضوی نامتنظم است. ابعاد آن ، به چشم ، در حدود ۱۲ درجه در ۴درجه است. در واقع طول قطر بزرگ آن ۳۰،۰۰۰ سال نوری است.


ندرومدا یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 2 میلیون و 500 هزار سال نوری از ما در صورت فلکی آندرومدا قرار دارد. این کهکشان به عنوان جرم مسیه M31 یا NGC 224 نیز شناخته شده است. در نسخه‌های قدیمی ‌این کهکشان را با عنوان "سحابی بزرگ آندرومدا‌" نامیده‌اند. آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به راه شیری است.

در شبی که ماه در آسمان وجود ندارد شما می‌توانید این کهکشان را به صورت یک لکه مات با چشم غیرمسلح ببینید. در حقیقت آندرومدا دورترین جرم قابل رویت بدون استفاده از ابزار اپتیکی است. حتی شما می‌توانید این جرم را از درون شهر با دوربین دوچشمی‌ رصد کنید. آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان گروه محلی است. کهکشان‌های گروه محلی عبارتند از: کهکشان آندرومدا، کهکشان راه شیری، کهکشان مثلث و در حدود 30 کهکشان کوچک دیگر.

با این که آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان این گروه است اما لزوما پرجرم‌ترین آنها نیست، یافته‌های اخیر نشان می‌دهند که کهکشان راه شیری شامل ماده تاریک بیشتری است و ممکن است پرجرم‌ترین کهکشان در گروه محلی باشد.

با توجه به رصدهایی که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر در سال 2006 صورت گرفت، مشخص شد که M31 شامل یک تریلیون ستاره است. در صورتی‌که کهکشان ما 200 تا 400 میلیارد ستاره دارد. با این حال برآوردهای سال 2006 نشان داد که جرم کهکشان راه شیری تقریبا 80 درصد جرم آندرومداست یعنی7/1× 1011 برابر جرم خورشید. براساس مطالعه‌ای که در سال 2009 صورت گرفت می‌توان نتیجه گرفت که جرم کهکشان ما و آندرومدا تقریبا با هم برابر است.

کهکشان آندرومدا با قدر ظاهری 4/3 یکی از درخشنده‌ترین اجرام مسیه است. به همین دلیل این جرم را می‌توان حتی در مناطقی که دارای آلودگی نوری هستند با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. اگرچه با عکاسی توسط یک تلسکوپ بزرگ‌تر پهنای این کهکشان بیش از 6 برابر ماه بدر دیده می‌شود، اما تنها بخش مرکزی درخشان‌تر آن با چشم غیرمسلح یا یک تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی‌کوچک قابل رویت است.


شنبه 1391/06/11  00:00
نوع مطلب: (فیزیک ،اختر فیزیک ،) توسط: Cumran the Crow

 خوشه کهکشانی

خوشه های کهکشانی و تعدادی از گروهای شناخته شده آنها ٬بزرگترین اجرام جهان هستند.یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده است: کهکشان هایی که دارای میلیاردها ستاره اند، گاز داغ بین کهکشان ها و ماده تاریک،ماده ای با هویتی مرموز که بیش ترین جرم کهکشان را تشکیل می دهد.


منبع:wikipedia


جمعه 1391/06/10  10:55
توسط: Cumran the Crow

وقتی در دهه 1950 اخترشناسان برای اولین بار تلسکوپ های رادیویی را برای مطالعه جهان هستی بکار بردند، یک پدیده عجیبی را کشف نمودند. اخترشناسان در طول موج های رادیویی اجرامی را کشف کردند که بسیار درخشان دیده می شدند، اما هیچ شئی مرئی و قابل دید را که با این کشف همخوانی داشته باشد نتوانستند ببینند. آنها این شئی تازه کشف شده را به انگلیسی منبع رادیویی " quasi-stellar " یا بصورت مخفف "quasars" کوازار نامیدند که به معنی اخترنما یا جسمی شبیه اختر یا ستاره است.


چهارشنبه 1391/06/8  00:00

در اثر انفجار كهكشان نور و امواج رادیویی بسیار شدیدی ساطع می‌شود و ستارگان كهكشان مزبور نیز نابود می‌شوند. ولی هنوز علت دقیق انفجار كهكشانها مشخص نشده است. در فراسوی جهان برخی از كهكشانها بطور كامل در حال انفجارند، با از هم پاشیدن هسته كهكشان ، ستارگان نیز نابود می‌شوند. در برخی كهكشانهای ویژه ، نور درخشان حاصل از انفجار ، تمام آن چیزی است كه می‌بینیم. نور ستاره در برابر عظمت انفجار كهكشانی ناچیز است. حدود چندین سال پیش ، اخترشناسان رادیویی برای نخستین بار كهكشانهای انفجاری را كشف كردند.


آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic