You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - مطالب هفته چهارم شهریور 1391
جمعه 1391/06/31  00:00
نوع مطلب: (مباحث رصدی ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

مروزه آسمان نماها جایگاهی خاص و مهم در حوزه ی علم ستاره شناسی دارند و یکی از مکانهای کارآمد و موثر برای آشنایی عموم با این علم کهن محسوب می شوند.همانگونه که سینما عرضه کننده ی هنرهای نمایشی برای عموم است آسمان نما نیز خلاقیت انسان را در شبیه سازی آسمان و پدیده های کیهانی به نمایش می گذارد. پرده ی نمایش آسمان نما ویژگی خاصی دارد، گنبدی است که تماشاگران با قرار گرفتن در زیر آن احساس ناظری را پیدا می کنند که در شبی صاف نظاره گر گنبد آسمان لایتناهی هستند. احساسی که با وجود لذّت بخش بودن ، هیجان آور و البته کمی غریب و وهم انگیز است. این احساس برای نسل نوپا و جوان بسیار جذّاب و بیاد ماندنی است و می تواند زمینه ی شکوفایی استعداد آنان را در حوزه ی علم نجوم و شناخت پدیده های فرازمینی و علوم مرتبط با آن فراهم کند.


 


پنجشنبه 1391/06/30  00:00

ایراد رنگی در تصویر ناشی از وجود عدسی.هنگامی که نور از میان یک عدسی عبور می کند شکسته می شود.از آنجاییکه درجه شکسته شدن پرتوهای نور به رنگ و در واقع طول موج آن بستگی دارد این پرتوها هنگام عبور از عدسی مسیرهای متفاوتی را طی می کنند.نتیجه این است که رنگهای مختلف تشکیل دهنده هر تصویر در نقاط متفاوتی از محور اپتیکی عدسی متمرکز می شوند.در یک تلسکوپ که این ایراد در آن برطرف نشده باشد مناطقی رنگی اطراف هر تصویر ایجاد می شود وهمانطور که از شکل پیداست در نقاط مختلف از عدسی نیز ترتیب رنگها تغییر می کند.در تلسکوپی که دارای این خطا باشدبا جابجا کردن مکان عدسی چشمی رنگهای کناری تصویر تغییر می کنند.این خطا در صورت استفاده از عدسی های آکرومات یا آپوکرومات کاهش می یابد.


چهارشنبه 1391/06/29  12:00

رصدخانه‌ی خورشیدی خرس بزرگ(Big Bear) در کالیفرنیا، تلسکوپ 1.6 متری خود را با سیستم اپتیک سازگار پیشرفته‌ای مجهز کرده است. حالا این اپتیک سازگار عکس‌هایی می‌گیرد که دقیق‌ترین عکس‌های گرفته شده از خورشید تا کنون هست


چهارشنبه 1391/06/29  00:00

نارسایی یک عدسی در رساندن پرتوهای محوری از یک نقطه شی به نقطه متناظرش در فضای تصویر ابیراهی کروی نامیده می‌شود. هنگام شکست نور در سطح کروی پخشیدگی یا کدری تصویر روی می‌دهد و چون عدسی از چنین سطوح کروی تشکیل شده است، این ابیراهی در عدسی نیز روی می‌دهد.


سه شنبه 1391/06/28  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

این سایت نجومی نیست ولی سایت دانلود مفیدی هست  ممنون میشم بهش سر بزنید


لینک سایت


دوشنبه 1391/06/27  00:00

اجرامی صخره ای با شکل کروی یا نامنظم ،با اندازه کوچکتر از سیاره و بدون جو که بیشتر در مدارهایی بیضوی بین مدار مریخ و مشتری وعموما"خارج از صفحه منظومه شمسی بدور خورشید می چرخند. سیارکهایی که به خورشید نزدیکترند از جنس صخره وسنگ (ترکیبات سیلیکاتی) وسیارکهای دورتر از ترکیبات کربنی هستند. تا کنون چندید هزار سیارک ردیابی شده و هر روز نیز تعداد جدیدی یافته می شوند.بیشتر سیارکها در فاصله 2 تا4 واحدنجومی ودر منطقه ای به نام کمربند اصلی سیارکی دور خورشید می چرخند.مجموع جرم تمام سیارکها در حدود 3 تا 3.6 ضربدر ده بتوان 21 کیلوگرم می باشد که حدود 5 درصد جرم ماه است.تصور براین است که حدود یک میلیون سیارک با قطر یک کیلومتر تا سیارکهای کوچکتر از سیاره کوتوله سرس در منظومه شمسی وجود داشته باشد.تاکنون 16 سیارک با قطر بیش از 240 کیلومتر کشف شده واحتمالا" 250 عدد از سیارکها دارای قطری بیشتر از 100 باشند.

بعد از مطرح شدن رابطه تیتوس بود در سال 1800 میلادی ستاره شناسی مجارستانی به نام فرانس خاویر ون زاچ به سازماندهی گروهی 24 نفره از ستاره شاسان مطرح با هدف یافتن سیاره گم شده در فاصله بین مریخ ومشتری پرداخت.آنها منطقه دایرة البروج را به 24 قسمت تقسیم نموده وهرکدام به کاوش شبانه منظم در همان قسمت می پرداختند. از آنجاییکه این افراد بدنبال جسمی گم شده در آسمان می گشتند به گروه پلیس آسمانی هم معروف شدند.


یکشنبه 1391/06/26  00:00ستارگان اجرامی هستند آسمانی که دارای منبع انرژی بوده (به سه صورت انرژی گرانشی ، حرارتی و هسته‌ای) و این انرژی را با تابش خود بصورت امواج الکترومغناطیسی خرج می‌کند (از امواج رادیویی تا اشعه گاما).

بطور کلی ستارگان دارای مراحل مختلف جنینی ، کودکی و جوانی و پیری هستند. پس از اکتشاف برابری جرم و انرژی توسط انیشتین ، دانشمندان تشخیص دادند، که کلیه ستارگان باید تغییر و تحول یابند. هر ستاره هنگامی که نور (انرژی) پخش می‌کند........توکل آن است که از هیچ کس غیر از خدا نترسی.

امام رضا(ع)


  • تعداد کل صفحات :2  
  • 1  
  • 2  
آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic