You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - مطالب هفته دوم آبان 1391
یکشنبه 1391/08/14  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،اختر فیزیک ،) توسط: Cumran the Crow

رقیق ترین بخش جو خورشید .دمای آن بسیار زیاد است و مقدار بین یک تا ۵ میلیون درجه کلوین برای آن اندازه گیری شده است.تنها در حدود یک میلیونیوم نور خورشید از طریق تاج منتشر می شود وبقیه از طریق رخشانکره منتشر می گردد. تاج در زمان کسوف یعنی زمانی که قرص ماه جلوی نور شدید خورشید را می گیرد قابل مشاهده می شود.تراکم مواد در تاج در حدود یک میلیاردیم کیلوگرم در متر مکعب می باشد.هراز چندگاهی انفجاراتی در تاج رخ می دهند که فورانهای تاج خورشیدی نامیده می شوند.گفتنی است

جتهای اشعه ایکس از منابع تغدیه انرژی تاج خورشیدی به حساب می آیند«انّا زَیَّنا السَّماء الدُّنیاء بِزینه الکَواکِب»
ما آسمان پائین را با ستارگان تزئین کردیم.


در این آیه می‌گوید «آسمان پائین را با کواکب تزئین کردیم» در حالیکه فرضیه‌ای که در آن زمان بر افکار دانشمندان حاکم بود می‌گفت فقط آسمان بالا آسمان ستارگان ثابت است (آسمان هشتم طبق فرضیه بطلیموس)ولی چنانکه می‌دانیم بطلان این فرضیه اثبات شده و عدم پیروی قرآن از فرضیه نادرست مشهور آن زمان خود معجزه زنده‌ای از این کتاب آسمانی است.
نکته جالب دیگر اینکه از نظر علم امروز مسلم است که چشمک زدن زیبای ستارگان بخاطر قشر هوایی است که اطراف زمین را فرا گرفته و آنها را به این کار، وا می‌دارد و این، با تعبیر «السماء الدنیا» (آسمان پائین) بسیار مناسب است اما در بیرون جو زمین، ستارگان خیره خیره نگاه می‌کنند و فاقد تلألو هستند....


جمعه 1391/08/12  00:00
نوع مطلب: (اختر فیزیک ،فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

 اشعه(پرتو) کیهانی چیست؟اشعه کیهانی ذرات بسیار ریز اتمی می باشد. این اشعه با سرعتی تقریباً به سرعت نور در فضای خارج از جو زمین، در گردش است. گاهی قسمتی از آن نزدیک به زمین شده، به درون جو زمین می آید. این اشعه را نخستین اشعه کیهانی می گویند.

نخستین اشعه کیهانی در اثنای گردش خود، با اتم های فضا برخورد می کنند و از این برخورد، ذرات جدیدی بوجود می آید که با سرعت بسیار زیادی، در همان مسیر ذرات نخستین، به حرکت در می آیند. نام این ذرات جدید، دومین اشعه کیهانی است.

اینها نیز به نوبه خود با اتم های دیگری برخورد کرده، ذرات تازه و بیشتری را بوجود

می آورند. به این ترتیب، باران وسیعی از تشعشعات بر روی زمین فرو می بارد. آری، بدینگونه است که یک پروتون وقتی از فضای بیرون زمین می آید، قادر خواهد بود که تشعشعی در سطح 350 کیلومتر مربع پدید آورد.


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 1391/08/9
پنجشنبه 1391/08/11  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،مباحث رصدی ،) توسط: Cumran the Crow

تغییرات ظاهری سیمای ماه ، از هلال نازک تا قرص تمام و سپس دوباره تا هلال نازک معلول گردش آن به دور زمین است .پنج دایره ی واقع بر مدار ماه ، نیمکره ی روشن ماه را نشان می دهند.( در پنج دایره ی داخلی شکل ماه به صورتی که از زمین دیده می شود ، نشان داده شده است).


چهارشنبه 1391/08/10  00:00
نوع مطلب: (اختر فیزیک ،فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the CrowThe Universe before the Big Bang

جهان قبل از بیگ بنگبرای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

پسورد فایل فشرده : www.noojum.comسه شنبه 1391/08/9  00:00
نوع مطلب: (فیزیک ،) توسط: Cumran the Crow

اثر کازیمیر و انرژی نقطه ی صفر ((ZPE  


ابتدا توضیح جامعی در مورد اثر کازیمیر (Casimir Effect) می دهیم.

این اثر شامل نیرویی می شود که نه می توان آن را اثر بار و نه گرانش و رد و بدل کردن ذرات بین دو جسم دانست.

آزمایشات کازیمیر نشان می داد که این نیرو مربوط به تشدید (Resonance) میادین انرژی در میان فضای دو جسم می باشد.

از آنجاییکه اعمال این نیرو دارای اثبات ریاضی است محققان این نیرو را به ذراتی مجازی در فضای بین دو جرم نسبت دادند. اما با این وجود مشکلات زیادی در آزمایش ها بود. برای مثال محققان تا به حال متوجه نشده اند چرا این نیرو در بین دو جرم تنها هنگامی اعمال می شود که دو جرم بسیار به هم نزدیک هستند!


این نیرو در ذرات بسیار کوچک میکرونی رسانا نیروی غالب به شمار می رود زیرا در این شرایط نیروی بار بین ذرات بسیار کم خواهد بود. این مورد در آزمایش کازیمیر در سال 1948 به طور واضح دیده شد. اما سوال دیگری بعد از آن بوجود آمد که چرا این اثر تنها در خلا نمایان می شود؟


سال 1948 هندریک کازیمیر (Hendrik B.G. Casimir) فیزیکدان هلندی در آزمایشگاه فیلیپس (Philips) دو صفحه ی فلزی بدون بار را در خلا موازی یکدیگر قرار داد. نیروی مشاهده شده در این آزمایش (بین دو صفحه) تقریبا 15 درصد آن چیزی بود که او در معادلات خود پیش بینی می کرد!

بعد از این آزمایش دانشمندان نیز دریافتند این نیرو همان نیرویی است که در بین اتم های بدون بار وجود دارد. نیرویی که آن را واندروالس (Van Der Waals) نامیده بودند.


دوشنبه 1391/08/8  00:00
نوع مطلب: (فیلم ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crowتکامل مادهبرای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

پسورد فایل فشرده : www.noojum.comمنبع : سایت نجوم ایران


آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات