You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - مطالب هفته اول شهریور 1392
چهارشنبه 1392/06/6  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،اختر فیزیک ،) توسط: Abolfazl Akhtari

ستاره .... مرگ و زندگی

در آسمان شب میلیون ها ستاره وجود دارد . بعضی ها فکر می کنند ستاره ها همیشه باقی می مانند . اما این فکر درست نیست ستاره ها نیز خواهند مرد . یک ستاره هنگام مرگ به غول سرخ تبدیل می شود که هزاران بار از خود ستاره بزرگتر است . ستاره هایی که کوچکتر یا هم اندازه خورشید ما هستند پس از تبدیل شدن به غول سرخ لایه های بیرونی خود را از دست می دهند و سرانجام به یک کوتوله سفید تبدیل می شوند ( کوتوله سفید خیلی کوچکتر از ستاره است ) بعد از میلیون ها سال کوتوله سفید به کوتوله سیاه مرده تبدیل می شود .

اما ستاره هایی که بزرگ تر از خورشید هستند بعد از غول سرخ به ابر غول تبدیل می شوند . ( ابر غول 100 هزار بار از غول سرخ بزرگ تر است ) سر انجام ستاره به صورت سوپر نوا ( ابر نواختر ) منفجر می شود . سوپر نوا بزرگ ترین انفجار کیهانی است .

حال اگر این ستاره خیلی پر حجم باشد پس از انفجار به سیاهچاله تبدیل می شود ولی اگر جرم کمتری داشته باشد به ستاره ای به نام تپ اختر تبدیل خواهد شد.

در مطلب بعدی سیاهچاله و تپ اختر را توضیح خواهیم داد. 

 

 


سه شنبه 1392/06/5  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،اختر فیزیک ،مباحث رصدی ،) توسط: Abolfazl Akhtari

ستاره ها... کره های آتشین

اختر شناسان دمای ستاره ها را از روی رنگ آن ها تشخیص می دهند . دمای ستاره های قرمز به 3000 درجه سانتی گراد می رسد . اما ستاره های زردی مثل خورشید دمایی حدود 6000 درجه سانتی گراد دارند . دمای ستاره های آبی _ سفید به بیش از 25000 درجه سانتی گراد می رسد .


سه شنبه 1392/06/5  00:00
نوع مطلب: (دیگر ،اختر فیزیک ،مباحث رصدی ،) توسط: Cumran the Crow

ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا ، یک راز 40 ساله از منشاء جریان ماژلانی را کشف کرده اند ؛ روبانی بلند از گاز که تقریبا اطراف نیمی از کهکشان راه شیری ما کشیده شده است .

ابر های ماژلانی کوچک و بزرگ ، دو کهکشان کوتوله در مدار کهکشان راه شیری در جلوی این جریان گازی واقع هستند. از زمان کشف این جریان توسط تلسکوپ های رادیویی در اوایل دهه 1970 ، ستاره شناسان به دنبال فهم این موصوع هستند که آیا این گاز از هر دو یا از یکی از کهکشان های اقماری آمده است؟ امروزه مشاهدات جدید تلسکوپ فضایی هابل نشان می دهد که بیشتر این گاز ها حدود 2 میلیارد سال پیش از ابر ماژلانی کوچک جدا شده اند ، و ناحیه دوم این جریان از ابر ماژلانی بزرگ سرچشمه می گیرد.

یکی تیم از ستاره شناسان ، به رهبری آندرو .جی. فاکس از موسسه علمی تلسکوپ فضایی در Baltimore ، منبع این رشته گاز را بوسیله Cosmic Origin Spectrograph هابل، برای اندازه گیری مقدار سنگینی عناصر ، مانند اکسیژن و گوگرد ، در شش منطقه از جریان ماژلانی، مشخص کردند . آنها اختر نماها (کوازار ها) ، هسته های درخشان کهکشان های فعال را مشاهده کردند که از خود نور ساطع میکنند و از میان جریان ماژلانی عبور میکنند. آنها عناصر سنگین را از راه عناصر جذب کننده نور فرابنفش شناسایی کردند.


دوشنبه 1392/06/4  00:00
توسط: Abolfazl Akhtari

به آسمان نگاه کنید...

در آسمان شب هزاران ستاره می بینید. اگر دقت کنید بعضی از آن ها از دیگر ستاره ها پر نور تر هستند.این ستاره های پرنور در آسمان شکل هایی را می سازند که به آن ها صورت فلکی گفته می شود. آسمان نیمکره شمالی با آسمان نیمکره جنوبی متفاوت است و ستاره هایی که در آسمان نیمکره شمالی دیده می شوند در آسمان نیمکره جنوبی دیده نمی شوند( به علت گرد بودن زمین ).

ما در اینجا نام برخی از صورت های فلکی مهم را ذکر می کنیم :

نیمکره شمالی                                                                   نیمکره جنوبی

- فرس اعظم (اسب بالدار)                                                       - دلو (آبریز)

- بر ساوش                                                                           - جبار ( شکارچی)

- دب اصغر ( خرس کوچک )                                                      - عقرب

- دب اکبر ( خرس بزرگ)                                                          - صلیب جنوبی

- اسد ( شیر )                                                                       - مار آبی

 

   صورت فلکی عقرب


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 1392/06/5
آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic