You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. آسمان شب ستاره ای - مطالب هفته اول مهر 1392
چهارشنبه 1392/07/3  00:00
نوع مطلب: (فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

دانشمندان به تازگی مقدار جدیدی را برای ثابت جهانی نیوتن G گزارش داده*اند که تفاوت فاحشی با مقدار قبلی آن دارد.

به گزارش انجمن فیزیک ایران، G ثابت گرانش نیوتن، یکی از ثابتهای بنیادینِ طبیعت است که نیروی گرانش بین دو جسم جرم*دار را تعیین می*کند. اگر چه این ثابت اولین بار حدود 200 سال پیش توسط نویل ماسکلاین(Nevil Maskelyne) اندازه*گیری شد، اما تعیین ِمقدار دقیق آن همواره یکی از اهداف فیزیکدانانِ تجربی بوده است: گزارش*های اخیر نشان می*دهد که مقدار G بیش از 400 میلیونیوم متفاوت است، یعنی 20 برابر بزرگتر از خطای موجود در هر اندازه*گیری است. برای فهم بهتر این مغایرت، تری کویین (Terry Quinn) به همراه همکارانش در دفتر بین*المللی وزن*ها و اندازه*گیری*ها در فرانسه، به دنبال خطاهای سیستماتیک موجود در آزمایش، ابزار اندازه*گیری و آزمایش را مجدد سرهم*بندی کردند و نتایج بدست آمده را با وسیله*ای که دوازده سال پیش برای اندازه*گیری G استفاده شده بود مقایسه کردند.
گرانش ضعیف*ترین نیروی شناخته شده است، و اندازه*گیری اثرات آن بر روی اجسام در مقیاس آزمایشگاهی واقعا دشوار است. برای تعیین مقدار G، محققان از ابزاری به نام ترازوی چرخشی استفاده می*کنند که در آن به چیدمانی از چند جرم معلق، گشتاوری ناشی از نیروهای گرانش وارد می*شود. اگرچه، یکی از مشکلات موجود در این آزمایش تغییرات دما است، که باعث انبساط یا انقباض مولفه*های مشخصی در ترازو می*شود. با وجودی که انحرافات اندازه*گیری شده بسیار کوچک هستند-درحدود یک صدم درجه-اما افت*وخیزها می*توانند اثر قابل*ملاحظه*ای بر روی نتایج داشته باشند.

در این آزمایش جدید، کویین و همکارانش از یک ترازوی چرخشی با روبانی معلق استفاده کردند که امکان اندازه*گیری G را از دو طریق ممکن می*سازد: با استفاده از انحراف زاویه*ای و نیز از طریق نیروی الکتروستاتیکی لازم برای خنثی کردن اثرات نیروی گرانش. همان*طور که در Physical Review Letters گزارش شده، مقدار جدیدِ G که توسط این محققان بدست آمده برابر 
10 -11 m3/(kg s2) 6.67545(18 ) Xاست. کویین و همکارانش علت این اختلاف زیاد در مقدار G را نمی*دانند، اما گمان می*کنند این اختلاف ناشی از خطاهای ناشناخته آزمایشگاهی باشد.


سه شنبه 1392/07/2  00:00
نوع مطلب: (اختر فیزیک ،دیگر ،) توسط: Cumran the Crow

با تحلیل ترک*های منحصر*به*فرد در طول چهره یخی اروپا، دانشمندان ناسا دریافته*اند این قمر مشتری احتمالا زمانی در گذشته حول محوری کج چرخیده است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مورب*بودن می*تواند بر محاسبات موجود در خصوص تاریخ اروپا و پوسته منجمد آن، میزان گرمایی که توسط امواج اقیانوسی*اش تولید می*شود و حتی مدت زمانی که این اقیانوس مایع بوده است، تاثیرگذار باشد.
یکی از معماهای موجود در خصوص اروپا این است که چرا جهت* ترک*های مستقیم و طولانی طی زمان تغییر کرده*اند.
دانشمندان دریافته*اند مورب*بودن کوچک در محور چرخش این قمر (در گذشته) می*تواند توضیح*دهنده این معماها باشد.
شبکه ترک*های اروپا به عنوان ضبط فشارهایی عمل می*کند که توسط امواج عظیم در اقیانوس جهانی این قمر موجب شده*اند.
امواج مزبور به این دلیل رخ می*دهند که اروپا حول مشتری در یک مدار اندکی بیضی*شکل می*چرخد.
زمانی که اروپا به سیاره نزدیک*تر می*شود، این قمر مانند یک نوار پلاستیکی کش و ارتفاع اقیانوس در انتهای دیگر حدود 30 متر بالا می*آید.
این میزان به بزرگی سونامی سال 2004 در اقیانوس هند گزارش شده، اما بر پهنه شیئی رخ می*دهد که قطر آن حدود یک چهارم زمین است.


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 1392/07/1
  • برچسب ها:مدار ،اروپا ،
آخرین پست ها

©2011-2013 skyofstarrynight.mihanblog.com                                        all right reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات